6 Zlověstné způsoby, jak se dravci a zneužívatelé dostanou do lásky s nimi

Sociální psycholog Robert Cialdini prozkoumal stovky výzkumných studií o shodě a shodě pro identifikaci klíčových věcí o lidské povaze, které budou "Přesunout někoho podle svého směru," a on vymezil šest základních principů, jak přesvědčit ostatní.

On tvrdí, že dobří přesvědčeni "strum struny, které jsou uvnitř nás všechny." Říká, že jejich cíl vytvořit naladění, stát mysli, která je připravena pro následující kroky: Například poprvé požádejte lidi, zda jsou užiteční, a pak požádejte o jejich pomoc, pomáhají, protože chtějí být v souladu se svým sebehodnocením.

I když Cialdin Vyzýváme nás, abychom tyto zásady používali eticky (tj. vzdělávat a zlepšovat), není těžké zjistit, jak by je mohl zneužít někdo s méně vznešenými cíli. Ve skutečnosti tyto body naléhavosti odrážejí varování psychologa Roberta Herea v

bez svědomí o dravých psychopatech. (Právě jsem strávil pět let psaní s BTK Killer Dennisem Raderem, který přinesl spoustu strašidelných poznatků o predátorské ostražitosti.) Chcete-li se chránit, musíte pochopit, jak vás zneužívatelé manipulují a mohou používat proti vám běžné lidské tendence. Věci, které nás vedou ke shodě nebo ke shodě, jsou stejné věci, které nás činí cílovými. Podívejme se na šest principů emočního zneužívání a zvážíme, jak je dravce nahlíží:

1. Úřad

prostřednictvím GIPHY

Máme tendenci vidět někoho, kdo je v pozici autority, jako odborník nebo moc, takže se řídíme. Dravci vědí, co očekáváme, a nabízejí falešné pověření, které mají silnou dávku důvěry. Jsou-li verbálně zdatní, tím lépe, protože lidé, kteří mluví mírně rychleji než normálně, jsou lidé s jistotou; pravděpodobněji přijímáme to, co říkají, aniž bychom hledali důkaz.

2. Reciprocita

přes GIPHY

Cítíme se povinni, když nám někdo dává dárek nebo nás miluje: chceme se vrátit. Hare uvádí, že psychopatí dávají dárky nebo dělají laskavosti, aby dostali nohu do dveří. Dary a laskavosti nejenže zavazují, ale také odkládají vaši pozornost od skutečného záměru draka.

3. Lakování

přes GIPHY

Když se s někým cítíme spokojeně nebo s něčím pozitivním, máme tendenci říci ano svým požadavkům. Vnímaná podobnost nás nutí cítit bezpečnější a ochotnější dávat zvláštní pozornost. Dravci používají komplimenty, společné zájmy a společnou identitu, aby zvýšili vztah. (Rader to udělal, když ho zastavili policisté těsně po vraždě tím, že hráli ke společnému uvědomění si tábora Boy Scout, který mu také připomínal, že je hezký kluk.)

4. Nedostatek

prostřednictvím GIPHY

Uvádíme hodnotu na položky, které jsou podle našeho názoru krátké nebo jsou k dispozici pouze po omezenou dobu. Takto vás manipulují zneužívatelé: nabídnutím požadovaných položek nebo služeb v tomto kontextu jako háčku.

5. Sociální důkaz

přes GIPHY

Když nevíme, co dělat v situaci, podíváme se na ostatní, aby nám pomohli rozhodnout. Jasné pokyny mohou vyvolat naši spolupráci, zejména pokud je prezentována jako většinová preference. Dravci sledují tento pocit nejistoty v nás a vstoupí v nabídce směru.

6. Závazek a konzistence

prostřednictvím GIPHY

Když se zavázáme něco dělat, máme tendenci se s ním řídit, zvláště pokud to zveřejníme. Chceme ukázat, že naše hodnoty definují a řídí nás. Dravci vyvolají počáteční malý závazek k tomu, abychom nás přivedli do většího. Jakmile budeme, vyšší výhry a tím více budeme chovat, jak řídí. Podle Hareho dravci skrývají svou temnou stranu, dokud nás nedostanou kolem místa, kde je těžké se odpojit.

Psychopatickí dravci hledají naše spouštěče, takže čím lépe chápeme naše body zranitelnosti, tím je snazší, abychom zablokovali maligní manipulaci. Kdokoli může být podveden - i během krátké spolupráce - věnujte tak čas, abyste zajistili, že přesvědčený je pravý a nabízí skutečný užitek. Proveďte svůj výzkum a získáte důkaz. Nepoužívejte jen nechat někoho strkat struny.

Pokud jste byli obětí emočního zneužívání, podívejte se na níže uvedené video pro zprávu naděje:

...

Dr. Katherine Ramsland, ředitelka programu Master of Arts in Criminal Justice na univerzitě DeSales, také vyučuje forenzní psychologii. Publikovala více než 1000 článků, příběhů a recenzí a 60 knih, včetně forenzního vyšetřování: Metody od odborníků, Vyznání seriálního vraha: Nespracovaný příběh Dennisa Radera, BTK Killer; Mysl vraha; Forenzní věda CSI; (9 obrázků)

Jessica Sagerová

Přispěvatel

Buzz Přečtěte si později Tento článek byl původně publikován na Psychology Today. Přetištěno s autorským povolením
arrow